Info



Ak je ASFALT príliš horúci pre teba, je aj pre neho !! Polož nohu na asfalt na 5 sekúnd, ak je to príliš HORÚCE PRE TEBA, je aj pre nohy TVOJHO PSA !! Maj na pamäti, že asfalt je teplejší oveľa viac, než si myslíš, napríklad:
Vzduch 30°-> asfaltu 55°
Vzduch 32°-> asfaltu 60°
Vzduch 34°-> asfaltu 65°
Keď ho vezmeš na prechádzku, vždy sa snaž ísť na trávnatú plochu, alebo ak nemôžeš, aspoň po chodníku, na ktorých dopadá tieň. Lepšie je ale ísť na prechádzku skoro ráno a pri západe slnka.


PREČO PSOV NESTRIHAŤ !!!

Všetkým, ktorí si myslia, že niečo ako termoregulácia a termoochranná funkcia srsti u psa je mýtus, priniesol internet túto úžasnú fotku- pohľad na zlatého retrievra, napoli oholeného strojčekom cez termokameru v 30 stupňoch vonku. Ľudia, prosím, neubližujte už toľko tým psom a nenúťťe strihačov zúčastňovať sa na tomto ubližovaní, ono to naozaj nie je v poriadku, strihať niektoré plemená a strihať psov na krátko vôbec!! Srsť chráni psa či v lete alebo zime, strihaním sa môže akurát tak dostať do teplotného šoku... Majte rozum!


 Nielen internetom kolujú dennodenne články o tom, že niekto nechal svojho psa v uzvaretom aute a odbehol si na nákup. Veď len chvíľočka? NIE! NIKDY nenechávajte svojho psa v aute počas horúcich dní. NIKDY! 


Občiansky zákonník, ustanovenia § 415 a nasledujúce, pod súhr. názvom Predchádzanie hroziacim škodám.
Ustanovenie § 418 odsek 1 Občianskeho zákonníka hovorí: "Kto spôsobil škodu, keď odvracal priamo hroziace nebezpečenstvo, ktoré sám nevyvolal, nie je za ňu zodpovedný okrem, ak toto nebezpečenstvo za daných okolností bolo možné odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zrejme rovnako závažný alebo ešte závažnejší ako ten, ktorý hrozil".
Čo to znamená?
Život zvieraťa je možné zachrániť rozbitím okna na aute, alebo prekonaním inej prekážky aj bez uhrádzania škody a na toto konanie je oprávnená aj iná osoba, nie len príslušník Policajného zboru. 


Neopúštajte a nevyhadzujte svoje psíky, prosím!









Zviera nie je vec!


Stop množiteľom!

Kto sú množitelia, čo sú množiarne a prečo ich treba zastaviť?

Množitelia sú masoví producenti šteniatok (mačiatok alebo iných mláďat spoločenských zvierat). Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Preto šetria na zvieratách - rodičoch aj mláďatách. Nedoprajú im riadnu stravu, výbeh, ošetrenie, ani lásku, ktorá nič nestojí. Vyzerajú ako my, a len ťažko odhaliť, že chovajú veľa psov či mačiek v otrasných podmienkach - často u seba v byte, pivnici, garáži, kôlni, natlačené v tesných klietkach bez možnosti výbehu, riadnej stravy, hygieny, veterinárneho ošetrenia a socializácie.

Výsledkom sú choré šteniatka a mačiatka, slabé a zúbožené sučky, ktoré trápia ochorenia kože, kĺbov, preležaniny a atrofia svalstva, neliečené zápaly očí a uší - a následná slepota a hluchota, parazity, tráviace problémy, nádory, bolesti...

Množiarov je na Slovensku obrovské množstvo a podporujú ich všetci, čo si od nich kúpia šteniatko. Možno ste to boli aj vy alebo vaši známi, a neviete o tom. 

Množiteľské sučky ani mláďatá nemajú skúsenosť s normálnym psím životom - nepoznajú spolunažívanie s človekom, voľný pohyb, hru či ľudské pohladenie. Kvôli obmedzenej a zlej skúsenosti s človekom bývajú ustráchané, apatické alebo agresívne. Sučky často absolvujú 2 aj 3 gravidity za rok bez adekvátnej starostlivosti, výživy a ošetrenia a podstupujú opakované a neodborné cisárske rezy. Preto sú skoro vyčerpané a keď chovateľom prestanú vynášať, nemilosrdne sa ich zbavujú - vyhodením za dedinu, do lesa či krutým usmrtením. Mláďatá trpia skorým odlúčením od matiek (často sú na predaj už vo veku 4 týždňov), keď ešte potrebujú materské mlieko, aby si vybudovali imunitu a kontakt s matkou kvôli učeniu a socializácii. Mláďatá odobraté priskoro si nesú psychické aj fyzické následky po celý život. Veľká časť je vážne chorých alebo uhynie.

Legislatíva je slabá a vôľa štátnych orgánov veci riešiť často tiež. Stop množiarom môžete dať jedine VY: NEKUPUJTE od nich nikdy žiadne zvieratá, ani zo súcitu!

Pamätaj, kúpou zvieraťa od množiteľa financuješ obrovské utrpenie zvierat.

Zdroj: Sloboda zvierat





Prečo by pes nemal byť na reťazi

Aký je život psa na reťazi?

Psy sú od prírody sociálne tvory, pre ktoré je prirodzený život v svorke. Ak nie sú v kruhu svojich psích priateľov, hlavné miesto v ich živote zaujme človek.

Reťaz pre psy znamená väzenie - celý ich život sa odohráva na mieste o rozlohe niekoľkých metrov, z ktorého nemajú úniku. Mesiace, často aj celé roky trpia akútnym nedostatkom psychických a fyzických podnetov, cítia sa nechcene a odmietnuto, trpia strachom, nudou, veľkou osamelosťou a frustráciou. Okrem psychickej pohody strácajú aj fyzickú kondíciu.

Reťaz mení aj psov s pokojnou a mierumilovnou povahou na neurotické, častokrát agresívne zvieratá, ktoré sa správajú útočne k okoliu alebo trpia sebadeštrukčnými sklonmi (napr. si ohrýzajú chvost či labky).

Každý pes potrebuje neustály prístup k čerstvej vode a dostatok vhodnej potravy, miesto na odpočinok, kde je chránený pred nepriaznivým počasím ako mráz, dážď či priame slnečné žiarenie (to znamená v zime zateplenú búdu s podlahou, v lete možnosť kvalitného tieňa), pravidelný a aktívny pohyb, dostatok psychických a fyzických podnetov a pevnú, ale láskavú ruku svojho majiteľa.

Prečo hovoríme NIE držaniu psov na reťaziach?

  • držanie psa na reťazi spôsobuje zvieraťu utrpenie, môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie a môže spôsobiť trvalú poruchu jeho správania,
  • držanie na reťazi potláča prirodzené potreby spoločenského a svorkovitého zvieraťa, akým pes je, a vedie k frustrácií zvieraťa; dôsledkom je agresívne správanie a sebapoškodzovanie (napr. hryzenie si vlastných častí tela),
  • držanie psa na reťazi potláča etologické potreby zvieraťa.

Všetko toto je v rozpore s §22, odst. (1), zákona 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti, a v rozpore s dohovormi EÚ, ktoré definujú zviera ako cítiacu bytosť.

Držanie psa na reťazi je negatívnym prežitým zvykom, ktorý nepatrí do vyspelej krajiny, a v mnohých krajinách EÚ je zákonom zakázané.

Požadujeme zrušenie bodu 3 v § 4. Vyhlášky 123/2008 Z.z. MP SR o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkach na karanténne stanice a útulky pre zvieratá a o jeho nahradenie následovným znením:

Držanie psa na reťazi je zakázané.

Zdroj: Sloboda zvierat


Prečo je dôležité čipovať


Prečo je dôležité kastrovať



Čo robiť, keď nájdem túlavého psa

  1. Ak nájdete psíka, pokúste sa ho chytiť. Pomôže vám maškrta, milé slovo alebo aj váš psík, s ktorým ste práve na prechádzke.
  2. Poskytnite mu na chvíľu domov, teplo, jedlo, bezpečie. Vás to bude stáť iba veľmi malé a hlavne dočasné nepohodlie.
  3. Vezmite ho k veterinárovi, možno má čip alebo tetovanie.
  4. Ak si ho nemôžete dočasne nechať, kontaktujte miestne útulky. Určite vám s ním pomôžu.
  5. Spravte psíkovi peknú fotku a vyhotovte čo najpodrobnejší opis.
  6. Rozvešaj letáky, zdieľaj fotku psíka na sociálnych             sieťach, dajte vyhlásiť nález psíka do rozhlasu.

V prvom rade má odchyt (nie odstrel poľovníkom!) zabezpečiť starosta obce/primátor mesta. Každá obec má mať odchytové koterce/karanténnu stanicu, no každá ju aj naozaj má. Mnohí sa v problematike nevyznajú a často kontaktujú útulku, nech riešia ich problémy. Sú aj takí čo majú zmluvy s odchytovými spoločnosťami.

Útulky sú často preplnené, preto nechcú prijímať ďalšie psy. Preto je veľakrát jediným riešením, že psíkovi pomôžete vy dočasnou starostlivosťou. Útulok vám s tým rád pomôže, prispeje na krmivo i veterinára a zapožičia potrebné veci, no a vy tým pomôžete útulku aj psíkovi. Nakoniec mu spolu nájdete nový domov.



Čo je to dočasná opatera/starostlivosť?

Útulky sú neziskové organizácie, ktoré sú odkázané na pomoc druhých. Netýka sa to však len finančných a materiálnych darov, častokrát sa to týka aj pomoci ako je venovanie sa samotným psom. Obrovská pomoc, ktorú môžete poskytnúť, je darovaním dočasného domova psovi z útulku.

Útulky praskajú vo švíkoch - to je žiaľ, bežný jav. Nie je nič výnimočné, keď mnohé útulky sú donútené vyhlásiť stop stav, čo znamená, že kapacita útulku im už skutočne nedovoľuje zobrať ďalších psov z ulice, ktoré potrebujú pomôcť. Pes na Slovensku, a to bohužiaľ nie len v našich zákonoch, je stále u mnohých vnímaný ako vec. A keď ich "vec" prestane baviť, vyhodia ju. A takýmto spôsobom sa zapĺňajú útulky...

Poskytnutím dočasnej opatery uvoľníte miesto v útulku, ktoré môže obsadiť nový, zanedbaný pes z ulice. Takto vlastne pomôžete rovno dvom psom. 

Či už nájdete prosbu zverejnenú útulkom o pomoc s dočasným domovom, alebo si nájdete sámi psa, ktorý sa vám pozdáva, prvá, zásadná vec, ktorú musíte spraviť je skontaktovať sa s útulkom. Prejaviť záujem o psíka, dozvedieť sa o ňom viac, zvážiť či daný pes sadne vášmu životnému štýlu a potom sa už stačí len dohodnúť na akú dobu chcete psovi poskytnúť dočasný domov. 

Väčšina útulkov v rámci dočasnej opatery poskytuje preplácanie finančných výdajov za psa, počas pobytu v dočasnom domove. Mnoho ľudí, ktorí si vezmú psa do dočasnej opatery, veľkú časť nákladov za psa hradia sami. Je to len o dohode s útulkom a o vašej ochote, o vašich možnostiach.

Pre pracovníkov v útulku je nemožné venovať sa každému psovi, tak ako by to potreboval. Preto, veľká vďaka patrí ľuďom, ktorí nájdu u seba doma kúsok voľného miesta, pre psíka, ktorému sa na venujú, vychovávajú ho, hrajú sa s ním, chodia na prechádzky a k veterinárovi dokým sa nenájde ich nový majiteľ.

No čo, nenájde sa aj u vás kúsok voľného miesta?


© 2017 Psí útulok | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky